dojmy | tokyo kushu

3. dubna 2015 v 20:03 |  ✿ tokyo ghoul

Tokyo Ghoul [2011] 東京 喰種
autor | Sui ISHIDA

seinen | dark fantasy, drama, mystery, akce, tragédie

Velice úspěšně ignoruju vydařené anime adaptace a stále tomu říkám "první dojmy", i když už jsem za půlkou mangy a blížím se rychle ke konci. Dala jsem si "předsevzetí", že během prázdnin tuto mangu uzavřu, což se mi zatím úspěšně daří, ale taky jsem chtěla napsat své myšlenky o prvních... několika... desítkách... kapitol. A tak. Takže jsem zrovna u kapitoly 96 nebo kolik nuceně přetrhla čtení a mrzutě sestavuju dohromady pár nějakých vtipných vět, ostatně jako vždy. :DKen Kaneki je uzavřený knihomol studující prvák na vysoké, s čímž se pořád ještě nemůžu ani po 96 kapitolách smířit, a jediný, kdo jej vysvobozuje z jeho poměrně inspirujícího asociálního života, je jeho fab deredere kamarád Hideyoshi. Jako kámoši spolu chodí na velice záživná rande do kavárny, kde se Kaneki-kun zakouká do jisté velice pohledné dívky, která shodou okolností má ráda stejného spisovatele jako on, což je opravdu pádný důvod pro začátek socializace. Po sblížení se s Rize-san se však stane něco, o co by Kaneki-kun rozhodně nestál, kdyby věděl následky - mezitím, co si jej ghúlí soudružka snaží dát k večeři, se na ně zřítí lešení, a aby byl schopen alespoň on přežít, jsou mu transplantované její orgány. Možná by na tomto nelegálním skutku nebylo nic špatného, kdyby synchorinzace ghúlích orgánů s lidským tělem z Kanekiho neudělala polovičního ghúla.

https://40.media.tumblr.com/25aab474fa43acf83c1a966a97ae53ef/tumblr_nft33rP6iD1tts7deo1_250.png


Ano, ano. Jsme totiž ve světě, kde se ve stínů lidí plíží krvežízniví ghúlové živící se lidským masem, pro ně jedinou akceptovatelnou potravou. Od člověka jsou takřka na první pohled k nerozeznání, a proto se někteří z nich snaží žít bok po boku s lidmi, ti ostatní, zavržení naší rasou, v nás však vyvolávají paniku a strach svojí nadlidskou monstrózní silou a tím hladem, čímž je nenávist mezi lidmi a ghúly zakořeněná hodně hluboko.

A Kaneki se ocitnul na pomezí mezi nimi, mezi utlačovanými a těmi, kteří utlačují. Kdo však patří kam? Není to vyloženě jasné... Kaneki byl ovšem zatracen životu člověka a nedokáže se ihned smířit se svojí ghúlí polovičkou. I přesto se však bude snažit zamezit dalším konfilktům a krveprolití ve dvou světech jako Ten, který nepatří nikam, do ani jedné ze společností.

http://68.media.tumblr.com/4bd91560f371eefb9fa455c2b0969857/tumblr_naxx7qPbts1toaonyo1_r1_1280.png

Proč má tahle manga jen 140-bla kapitol? Proč se mi tohle děje?! Nemůžu se dočkat toho, jak to dopadne, a přitom se bojím ukončení, to je opravdu lahodná kombinace. Ještě k tomu mě Tsukiyama-san nakazil svojí pochybnou slovní zásobou. Bravissimo!

CRAP, WHAT DID I SAY?!
FUCK.

Děj této mangy je nepřekvapivě opravdu poutavý a rozhýbe se pěkně rychle. Úvodní kapitola čtenáře neuvěřitelně zaujme svojí děsivou dramatičností s posledními Kanekiho slovy "Kdybyste se někdy rozhodli napsat příběh se mnou v hlavní roli, jsem si jistý, že by to byla tragédie". VÍM, ŽE TOHLE NECHCI DOČÍT, ALE ZÁROVEŇ NEMÁM NA VÝBĚR. PROČ JSEM NEZŮSTALA U ACE OF DIAMOND, PROČ ZE SEBE MUSÍM DĚLAT JEŠTĚ VĚTŠÍHO MASOCHISTU?!

Calmato, calmato, Aya-chaan~~~! Přitom mi na tomto příběhu trochu vadí ten úvod, i přestože se "vnitřní zálěžitosti" mezi lidmi a ghúly nějak dostávají ven, trochu mi tu chybí to, kde to začalo, proč to začalo, jak se to dlouho táhne a osobně bych si prolog představovala trochu jinak. Zkrátka postrádám nějaké vysvětlení a popis tohoto paralelního světa v Tokiu během 21. století.

http://40.media.tumblr.com/aed59cfeb6cccbd9c377b36ad5efa3f5/tumblr_naxx7qPbts1toaonyo2_r1_1280.png

https://40.media.tumblr.com/ea050e3b0e9be8ed05293a9ddd208068/tumblr_nkdbv2GZJS1unkcbro2_250.jpgA pak je tu Kaneki. ► Takový trošku naivní blb od pohledu, ovšem dost nevinný pro hlavního protagonistu. Zasvěcení do druhé strany byl pro něj docela šok, ale co se ho ujala organizace Anteiku, hned se se svým mizerným osudem začal smiřovat, přesto nelze zapomenout na večer, kdy šílí ze skutečnosti, že jakékoliv dříve poživatelné jídlo nedokáže polknout a všechno vyhodí ven (v kombinaci s myšlenkou, že se půl roku na to stane v jistém okamžiku za jisté situace při boji s jistým vyšetřovatelem totálně out of mind).


Tu a tam se něco stane a najednou dojde na to, proč Kaneki takto vlastně dopadl. Byla to náhoda nebo ne? Lol, jasně že ne... Co se na Kanekiho nalepili bad guyz, úplně mě odrovnal jeho charakterový vývoj. Chtěla jsem si udělat screenshot stránky, kde Tsukiyama-san říká Omg, Kaneki-kun's become a badass~~!!, bohužel však neumím tuto funkci na tabletu ovládat a pak jsem se po třiceti kapitolách zapomněla... Každopádně ta stránka neměla prostě chybu.

Kaneki fakt vyrostl a vyrazilo mi to dech. Brutální strana této mangy je tuze dojemná a... krvavá. Líbí se mi, jak je příběh vytvořen na pohled ghúlů z Anteiku a z druhé strany vyšetřovatelů (is Amon-san some protagonist of his own story or what? OMG, JUST STOP LOOKING LIKE KOUGAMI SHINYA, THIS IS NOT EVEN FUNNY), jak jsou případy propletené a brzy dojde k velkému vyvrcholení. Z této detektivní stránky mi Tokyo Ghoul strašně připomíná mangu Death Note, protože mi prostředí i několik charakterů připadá podobných a zdá se mi to nepřekonatelně super. Suzuya je něco mezi Nearem a Ryukem a přijde mi to ohromně vtipné A pak je tu Hide. Připomíná mi Chitandu z Hyouka a docela se o toho kluka bojím. Ne, chci mu dát pěstí, to je ono.

Tokyo Ghoul má velice zajímavou kresbu, kterou nedokážu zařadit. Jsem si však jistá tím, že umí být dost psycho. A taky covery mangy jsou skvělé! Mimochodem byla to čtvrtá nejprodávanější manga v Japonsku za rok 2014.

Ugh. Tohle jsou dojmy jak prase, ale jen jsem chěla říct, že jsem na sebe hrdá, když jsem konečně začala číst tuto fab mangu, protože je boží. V létě jsem se při sledování první série dostala asi někam do půky a celkem mě pobavilo, že i po šesti dílech anime přestalo respektovat pospolitost mangy, takže si nedokážu ani představit, kam se až dopracovala ta další, co vede svůl vlastní originální příběh, i když měla kupodivu celkem úspěch. Manga mě strašně baví a znovu říkám, že mě mrzí, jak je krátká.

this shitty spoiler has to be done:

18 y.o.-shota progress
http://37.media.tumblr.com/ac5724ca5164f3ffd2080583c13020ef/tumblr_n7wvgz4z0a1tned48o2_500.png

http://38.media.tumblr.com/4d9bdbcbc3491654dfa737d506bb0772/tumblr_n7wvgz4z0a1tned48o1_500.png

Wait. WAIT. WHAT IS WITH THIS CHARACTER DEVELOPMENT. TOUKA-CHAN WHAT HAVE YOU DONE


Jak moc je v prdeli, když si představuju při čtení Miyanův dabing? JAK MOC?

Abyste trpěli se mnou - enjoy this shit. Tsukiyama-san naboural můj operační systém a nedokážu se toho viru zbavit. Asi si jedno z toho dám na budík, protože by mě to okamžitě probudilo, i kdybych nechtěla. Mám z toho husí kůži, ale přesto, i když je tak neuvěřitelně na pěst a chci ho zabít, je nepřekonatelně eccellente ... SAKI HELP :D
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Saki Saki | E-mail | Web | 3. dubna 2015 v 22:02 | Reagovat

OMG, AYA-CHAN, WELCOME TO THE HELL OF TOKYO GHOUL FANDOM, YOU'RE GONNA SUFFER, BUT YOU'LL BE HAPPY ABOUT IT. I MEAN, THIS MANGA IS JUST SO FREAKING HEARTBREAKING AND THE END IS LIKE... AND THEN THE ON-GOING SEQUEL IS LIKE.... ;-;
Okay, calmato, som strašne rada, že som narazila na tvoj update, pretože s tým svojím stojím už asi 3 mesiace a stále netuším ako ho poňať .___. A to som tú mangu prečítala už dávno ;-; Uhh, asi nemusím hovoriť, ako strašne ma to celé chytilo? xDD Just look at how fucked up I am, all because of Toyko Ghoul manga. Neskutočne, ale fakt neskutočne sa mi páči characters development... Počkaj si na TEN DEVELOPMENT SUZUYU I MEAN THAT ONE SCENE WAS JUST WAY TOO MUCH TO HANDLE, ale to je až nejaký chapter za stovkou (A oh, akonáhle už budeš na chapteri 120, dočítaš to celé, pretože potom už sa to nedá len tak odložiť .________.) A to, čo sa stalo s Kanekim, je to proste krásna paralela s tým "nevinným úvodom". Ako sa na to spätne pozerám, neviem sa nabažiť vývinu Kanekiho, no rovnako aj Nishia, Hinami, Touky, etc. Obdivujem Ishidu v tom, že to neberie v rukavičkách a že z toho spravil naozaj tragický kúsok, no zároveň nezabudol rozvíjať postavy. A neviem, mňa docela baví, že sa veci z Ghoul-ieho sveta dostávajú 'von' po kúskoch, občas mi to príde len ešte viac zničujúce :D OMFG, TSUKIYAMA, milujem jeho postavu, on je proste taká skvelá vsuvka do toho celého, no zároveň je to jedna z tých najdôležitejších postáv, pretože bez neho by sa príbeh nerozvíjal (I mean Kanou arc and Kaneki's development) Hide, Hide je proste lil shit, ale som si pretty much istá, že on bude ešte veľmi dôležitá figúrka (you will see ;----;) a Amon-kun, uhm, ten bude tiež ešte zaujímavý, aspoň myslím, Tokyo Ghoul: Re is killng me D//

I don't even know how it happend, but my life is never gonna be the same just because of this manga; Not sure if it's good or bad owo A oh, feel free to text me, keď to prečítaš celé, som zvedavá, ako ťa dostane ten koniec a on ťa dostane, ver mi c: XD

2 Majklice†Světice Majklice†Světice | Web | 4. dubna 2015 v 15:14 | Reagovat

Rozhodnuto, přečtu si to. Pořád jsem se k tomu odhodlávala, nakonec se na anime raději vykašlu a půjdu rovnou na mangu :D

3 Aya Aya | Web | 4. dubna 2015 v 21:47 | Reagovat

[1]: Právě jsem to dočetla. Oh Saki, I'm so fucked up.

4 Yune Albarn Yune Albarn | Web | 5. dubna 2015 v 0:42 | Reagovat

Mangu jsem nečetla a dlouhou dobu jsem ani nechtěla... Tokyo Ghoul jsem brala po shlédnutí první epizody jako přeceňovaný shit a původně jsem ani neplánovala koukat se na druhou řadu, ale co už. Pak mi ale došlo, že to má něco do sebe, ale to je teď vedlejší.

Má to celkem málo kapitol, možná se na to přeci jen vrhnu, až budu mít po dlouhé době volno, což mě mimochodem vede k tomu, abych se omluvila, že tu tolik už tvůj blog neokupuju, ale mám co dělat, abych si zlepšila známky, promiň. Slibuju, že se to zlepší.

Fakt obdivuju, do jaké míry máš ten článek propracovaný. Celkem by mě zajímalo, jak dlouho jsi ho psala. :D Dobrá práce! :) ostatně, jako vždy^^

Každý rok je tu něco, co je extrémě populární, ale překvapuje mě, že se to v Japonsku vyšplhalo na čtvrtou příčku. I když vlastně ani nemám moc co soudit, když jsem nepřečetla ani stranu. Prý se to dost od anime liší... No, uvidíme. :)

5 Aya Aya | Web | 5. dubna 2015 v 18:35 | Reagovat

[4]: Za to se mi fakt neomlouvej, už jsem ti říkala mockrát, ať se mi za takový věci neomlouváš. :D Ale jestli chceš ode mě slyšet, že bez tvých komentářů nemůžu žít... *Whatever*
Propracovaný článek? Rly man? Velmi mě potěšilo, že se ti líbil, ale jak jsem psala, tohle jsou dojmy jak prase a kvalitně je to někde mimo, ani tam není žádný dobrý spoilerový úlovek pro obětní beránky. :D Dávala jsem to dohromady jen asi hodinu a ještě k tomu pobouřená tím, že jsem si slíbila, že to napíšu, protože jsem se musela odtrhnout od čtení samotného. :D (Normálně mi nějaký indeligentní článek zabere hodiny a dokáže se se mnou táhnout dny i klidně měsíce (viz naruto the last update XD)).

Haha, TG letos fakt vyhrálo mainstream TOP místo, hlavně v ČR. :D Jsem ráda, že jsem četla mangu, protože ta teprv stojí za to, nevím, jak anime.

6 Yune Albarn Yune Albarn | Web | 6. dubna 2015 v 12:59 | Reagovat

[5]: děláš si srandu? hodinu? :D mě trvá hodinu jeden odstavec i u článku kterej nedává smysl (počkej si na dnešní díl 12 days anime challenge) :D

Jop, akorát že většina pořádně nechápe pointu, což mě trochu vytáčí. *vůbec nemluvím o dvanáctiletých dětech který to sledují, popřípadě čtou jenom kvůli Utovi* Manga je asi na jiným levlu, proto si ji chci přečíst. :D Myslím, že anime by se dalo udělat líp, ale asi stojí za shlédnutí.

7 S c a r s S c a r s | Web | 6. dubna 2015 v 13:59 | Reagovat

Musím říct, že tohle je vážně vtipné, protože jsem první řadu anime viděla a už bych potom neštěkla, ale tvoje recenze mě tak nějak nahlodává, že manga bych nemusela být odpad :D I když v tom anime byl odpad několik postav, včetně Kanekiho, kterého jsem měla chuť odprásknout hned po prvních několika dílech :D Něco na této manze ale musí být přece dobré, když to všichni tak žerou, ne? :D možná to jenom nevidím, ale o manze budu uvažovat :D jinak jako vždy skvělá recenze/dojmy whatever :D

8 Reita-chan Reita-chan | Web | 7. dubna 2015 v 20:43 | Reagovat

ja som sa k mange nedostala čo je naozaj škoda :( a mrzí ma to :D ale keď ti to čítaš tak by si mi mohla hodiť link kde je ta manga :D ja ju neviem nájsť v cz ani sk T_T please help !!!.......... Anime sa mi veľmi páčilo :D a už sa neviem dočkať tretekj série XD. Strašne sa mi páčilo ako sa Kaneki začal meniť z toho knihomola v niečo nepoznateľné :D v iných prípadoch by som to asi kritizovala ale u Kanekiho sa mi to strašne páči XD a musím povedať že som sa do neho platonicky zamilovala *____________* a aj do Uti XD on je tak cool !!!!!!!!!!!!!

9 Aya Aya | Web | 7. dubna 2015 v 21:16 | Reagovat

[7]: Brzy bude recenze na celou mangu :D

[8]: No to bude asi tím, že to nikdo nepřekládá. :D Jinak mangy čtu na mangafox.me, kdyby tě ten link zajimal.

10 Saki Saki | E-mail | Web | 10. dubna 2015 v 22:18 | Reagovat

[3]: Oh, I feel ya ;--; Don't worry, take your time and start reading Tokyo Ghoul: RE (I mean, it's EVEN MORE HEARBREAKING, but still!)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.