2007 ▌OKANE GA NAI

3. srpna 2016 v 18:25 |  ✿ za tuhle recenzi bych si dala pár facek


No Money | お金がないっ
autor: H. SHINOZAKI (příběh) & T. KOUSAKA (kresba) | Yricc
rok vydání: novela - 1999 | manga - 2002 | anime - 2007
žánr: yaoi | drama, dd/lb (bdsm)
počet epizod: 4 ova
V anglickém překladu No Money! je titul náležící do temných zákoutí yaoi světa, protože se jedná o jednu z anime adaptací tohoto relativně vzácného žánru. Nebudu přehánět, když řeknu, že mi byl tento titul doporučen, nicméně skutečnost je taková, že jsem si nemohla nechat ujít Yukiho první yaoi, což je dnešním tématem! "I AM CURIOUS ABOUT YOUR REACTION," he said. Já hrdinsky odvětila, že časy, kdy jsem se děsila shotaconu, již pominuly, a tak teda jsem strašně zhřešila a vytvořila přesně 53 screenshotů, aneb čtěte více: ▼

Pojďme se tedy podívat na toto 4 dílné dílo z roku 2007, které se dá vystihnout především slovy "ale to zpracování je k pláči", o čemž jsem se sama přesvědčila, ale ještě budu drahé a nevinné čitatele varovat před animovanými gayi, rape, yaoi hands, titans, rough sex & fluff, familiar VAs, fake shota, mafia, censorship, dd/lb, and possible bad memes. ¯\_(ツ)_/¯


P Ř Í B Ě HPříběh se odehrává v dnešním Japonsku. Hlavním protagonistou je Ayase, mladý čerstvý vysokoškolák (zdůrazněme, že je dospělý), jehož charakteristkou je vysoce křehká, až feminní vizáž pravděpodobně ovlivněná pozdější pubertou? Ayase je velmi malý, štíhlý a s jemnými rysy (což však u anime postav není nic zvláštního), má vysoký hlas (Fukuyama Jun) a zakřiknutou, nicméně velmi laskavou povahu.

Ayaseho bratranec, jediná blízká rodina, se namočí do pěkně šťavnatých dluhů. Zde to však začalo být zajímavé, protože člověk, s nímž se bratranec Tetsuo zapletl, je prachatý, agresivní, hrubiánský a namakaný yakuzák (relativně mladý tygr but let's be dramatic here), pán financí, Kanou-san.

Bratranec Tetsuo je pěkná svině, protože aby si trochu přilepšil v těch sračkách, kde se nechází, nechá dát Ayaseho do dražby. Samozřejmě se jedná o černý trh, kde se scházejí všelijací političtí úchyláci, fetišističtí cizinci a podobní prachatí tragédi, jež jsou ochotní za roztomile vypadajícího chlapečka dát majlant. Ayase je ztracený, když se probírá z bezvědomí doprostřed tohoto neznámého nechutného prostředí jako ovečka na jatkách (zde anime začíná). Nicméně není všemu konec, protože právě zde se objevuje Kanou, triumfuje společnost neuvěřitelnou částkou 200 milionů yenů, čímž Ayase spadá do jeho vlastnictví.

Jestli si někdo myslí, že zápletka je zcela bez pointy, je těžce na omylu. :D Kanou nekoupil Ayaseho jenom proto, že by se mu zalíbil jako zboží, nicméně už před nějakou dobou se s ním setkal, když měl zrovna pořádně depresso momentku, a Ayase mu v onen okamžik připadal jako andělské zjevení, čož by se dalo nazvat láska na první pohled. A teď nadešel okamžik, aby jej zachránil, protože Kanou zachovává hluboké emoce vůči tomuto chlapci, což zdůrazňují především jeho agresivní ochranářské sklony. Nutno však podotknout, že jej přitahuje i sexuálně. Jakožto objekt zakoupený začne Ayaseho věznit ve svém bytě pod záminkou, že Tetsuův dluh nebyl zapomenut - Ayase jej musí splatit, svým tělem.


http://68.media.tumblr.com/tumblr_m99lpcZUdx1rev4jho1_500.gif

D O J M Y

(tvoření tohoto mi zabralo víc, než je délka samotného anime T^T)
Mafiánská tematika je jednou z mých oblíbených, nicméně si zatím netroufnu vytvořit nějaký žebříček úspěšnosti, ačkoliv Okane by se jednozačně dalo zařadit na jeho konec. Příběh není odstrašující, i když má svá významně silná ALE, nicméně má též hlavu a patu a nepohrává si s drahými tématy nadarmo, což možná symbolizuje také to, že vznikl již v minulém desetiletí. (konkrétně novela 1999-2014, manga 2002→)

Dalo by se dlouho debatovat o tom, jak by jejich sex měl vypadat a kolika rape prohřešků se Kanou dopustil, nicméně to nebyl jenom on (viz první scéna a třetí OVA)! Co jsem se za již nějakou dobu věnování se tomuto žánru naučila, je to, že někteří (poživatelé) úplně neví, co chtějí či do čeho jdou, a to značím velkou chybou v přístupu ke sledování


https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/59/Empty.png
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/59/Empty.pnghttp://i.imgur.com/jpl6QkN.png

Je nutno všem vysvětlit, že Okane není fluff (i když se zde jistá awkward odnoš víceméně vyskytuje). Jde o tvrdé yaoi (tedy hard sex), a navíc i lehce dark příběh/dark yaoi, i když bych jej tak sama za normálních okolností neklasifikovala, protože do toho má ještě pořád daleko (I experienced Harada and nothing can save me anymore), nicméně opravdu chci případné dobré duše ušetřit, ale taky jim to zároveň vplesknout do tváře přímo! Okane je vyloženě příběh z podsvětí, kde slabí nemají šanci, což je nám ukázáno. Ačkoli nám o Kanouovi není nic známo vyjma jeho silně temperamentní povahy, pochází z tvrdých poměrů, a to je také jeho přední charakterový rys! Není však krutý, co se vztahu k lidem, na nichž mu záleží, týče, a to je také velmi důležitý rys kontrastní - viz jeho vztah k dvojčatům, Someye, Ishiimu.

Ayase pro Kanoua mnoho znamená, a proto taky kvůli němu ze svého současného života mnoho obětuje. Nemá v úmyslu jej zranit, ale dělá věci po svém, tak jak je zná. Vyhrožuje mu, znásilní ho, v podstatě jej vězní ve svém luxusním pětihvězdičkovém apartmánu, nicméně mu zachrání život, nenechá jej dělat nucenou prostituci, odmítne jeho účast v dobře placeném gaypornu a skutečně se o něj stará při nemoci i ve zdraví - na opačnou stranu však na oplátku chce, aby s ním měl sex i proti jeho vůli, a marně (?) se tak snaží získat jeho lásku. Seme je neobvykle komplexním charakterem, který nemá dobré stránky, avšak jeho množství špatných vlastností vyvažují ty 'lepší'. Nemíním však tuto postavu hájit, protože to, co porovozuje, není zkrátka správné! Nicméně je naprosto jasné, že neví, jak se k ukemu má chovat, protože žije ve zcela odlišném, nelidském světě, kde je všechno jen ne něha. Pro moralistické poživatele jeho chování bude navždy spadat do kategorie odpadního rape yaoi, které nikdy nemělo spatřit denní světlo, nicméně zmiňovaná témata jsou živá, reálná, navíc opodstatněná. ▲

http://i.imgur.com/obR277S.png

Je třeba zmínit, že příběh je strašně nevyvážený, i když si budu nyní odporovat tímto sdělením - Okane je příliš kontrastní. Nemluvím pouze o tělesném vzezření hlavních charakterů, které je sice velice typické pro svoji dobu, avšak naprosto katastrofální ve vizuální podobě!, jde však také o jejich přehnané osobností rozdíly a především příběh samotný, kdy si druhé a třetí OVA naprosto vývojově odporují! V prvním zmíněném se vztah protagonistů velmi viditelně utuží (mnoho fluffu a je to relativně vtipné 👌), pokračování však nejde ani z kopce, spíše působí, jako by to dřívější vůbec neproběhlo. Charaktery jsou samy o sobě příšerně nepřirozené a strnulé, což přivádí i nutnou zmínku o Ayasem - je to postava scénaristicky velmi špatná, neumí se projevovat i přes osobnostní předpoklady (tichý typ), je velice nekvalitní support pro semeho, který se v rozboru ukázal více jako hlavní postava oproti ukemu, jenž by jí měl být oficiálně. Vedlejší charaktery není nutno zmiňovat, lze je vidět v zmíněné galerii.

Z toho se nám taky vyvodil velice humorný závěr - navzdory tomu, že Ayase vypadá vizuálně jako shota, dle dokladů by nebyl. Kanou není oficálně pedofil a nemyslí si o sobě, že je gay, ale jeho preference jsou zřejmé. Okane je kromě light-dark yaoi (má happy ending) navíc zpracováno ve formě velmi líbivého a sladkého daddy dom x little boy kinku (nad zmíněnými BDSM scénami v předchozím odstavci pak lze protočit očima), což na mně zanechalo velmi silný úsměv na tváři.

http://68.media.tumblr.com/1ea12e3336c0ba69d5949787325b2dbc/tumblr_msq851GrGO1qe4nywo1_500.jpg

Velmi krátce k audiozvizuální stránce - animace je vskutku otřesná a to hlavní, co je zde k pláči. Strnutlá, vyblitá, nízkorozpočtová. Nelze však vinit pouze animátory, protože samotný design postav mangaky je dočista katastrofa, jak je patrné z ukázek (yaoi ruce, kontrast těl, uke oči apod.). Zajímavější jsou trochu více rozpracované explicitní scény, jež však zabírají poměrně krátký časový úsek, bohužel /nikdo nemá právo tvrdit, že to kvůli tomu nesleduje, go back to your shoujo/. Cenzura je šetrná a rentgenové pohledy "dovnitř" jsou velice záživné, nicméně krátké, jak bylo řečeno.

Hudebně anime může buďto příjemně překvapit, nebo zničit dojem naprosto. Opening má zvláštní epickou myšlenku, ale stylově nezapadá, ending je vysoce pomíjivý a zbytek OST komicky zapdá do scén, byť může být druhé třídy i horší. OST jako celek mi však nevadil. Špatný vtip pro mě bohužel znamenal Fukuyama J., který předčil Grella a výšky jeho hlasu jsou v kombinaci s ukeho shota-vizáží něco neúnostného. Z idolových seiyuu dnešní doby se i na okamžik vyskytne můj oblíbenec Kakihara T., který dabuje bratrance Tetsua.


Co se dá o Okane říci shrnutě - je děsivé, že stále vychází v podobě mangy a za mě by rozhodně nemělo (zdejší kontrast už je dnes překonaný, ale divila bych se kolik fanoušků - čtenářů to ještě může mít). Je to nicméně vtipné dd/lb BL z temného prostředí obsahující ohromně zábavné scény, ve kterých se tsundere seme zapáleně stará o ukeho - zvířátko (upozorňuji, že to není komedie, jen já se o toho bavila), lze vidět snaha o hard-core a za žádnou cenu tento titul nedoporučuji začátečníkům v yaoi a ostatním, kteří nepreferují jisté žánrové rysy. Jsem ráda, že jsem Okane viděla, protože bohužel jde o jednu z lepších BL anime adaptací, které v repertoáru jsou (na základě mých zkušeností).

Anime má i párminutové 3 speciály, které tak sršely vtipem, že jsem se zapomněla smát, nicméně screeny nechybějí. ▼

http://i.imgur.com/CvV2F3v.png
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 S c a r s S c a r s | Web | 4. srpna 2016 v 10:55 | Reagovat

I'm crying bloody tears here. :DDDDD "bohužel jde o jednu z lepších BL anime adaptací" Tenhle kus věty je až neskutečně zneklidňující a ani to mě nedokázalo přesvědčit, něco takového vidět....oh wait....podle svého MALu....jsem to viděla???? :DDDDD Díky bohu, že si to už napamatuji! :D Ale žasnu nad tím, že to ještě vychází jako mangy. Whyy??? :D Každopádně ale žasnu nad tím, jak skvěle si článek zpracovala, i když tohle OVA by si to určitě nezasloužilo! :DDD

2 Aya Aya | Web | 4. srpna 2016 v 12:07 | Reagovat

[1]: Zneklidňující - to zní jako hashtag pro charakteristiku tohoto anime :DDDDD Okane není dobré, ale já se u toho dost bavila, což shledávám jako přednější a pro mě rozhodující. A všimla jsem si, že jsi to viděla někdy dávno no. :D Článek musel být, navíc jsem ho dotyčnému slíbila, protože chtěl mé dojmy, a když už jsem to viděla a dělala ty screenshoty, byla by škoda to nevyužít!

Mám obavu o ty, kteří by se hádali, že pornografická anime nejsou všeobecně odpad. :D Yaoi to bohužel schytá pokaždé a upřímně neznám něco jako "kvalitní yaoi anime". Obsahově zajímavé homo mangy se obcházejí obloukem a možná že jsou i dražší na koupení práv, takže snad i proto vznikla díla jako Sensitive Pornograph a tak. :'D No i věc jako je Haru wo Daite ita, která má velmi obsáhlou a detailní předlohu, byla nepopsatelně zprasená a já si nad tím odplivla, když jsem se snažila zahnat slzy, protože mě to tehdy dost vzalo. Ale zase s Fuyu no Semi mi to vynahradili. Opravdu jestli máš na doporučení nějaké yaoi anime, sem s ním, mě po Okane v blízké době nic nespasí. :D

Jsem ráda, že se článek líbil (a snad i pobavil), no je známá věc, že na horší věci se recenze píší líp.

3 beepinka beepinka | Web | 4. srpna 2016 v 12:35 | Reagovat

Naprosto skvěle napsaný článek ^^!♥ Já jsem tohle viděla,když jsem začínala s yaoi :D. Docela mě to dostalo a poznamenalo :´D lol. A prostě musím říct,že se mi to líbilo :D. >< ♥ Někdy se na to určitě mrknu znovu,protože to bylo roztomilé,sexy,hard :D hohohohoho :D a tak :D :P :D

4 Reita-chan Reita-chan | Web | 4. srpna 2016 v 18:16 | Reagovat

Tak toto anime som videla asi niekedy rok po jedho vidáni XD a pre ňna osobne je to veľmi super anime ( skôr v tej dobe topre mňa bolo to njalepšie anime yaoi XD ) ale musím si sama priznať že aj napriek tomu že myšlienka a spracovanie toho príbehu sa mi veľmi páči aj teraz ale jednoducho viem že ma tp už dnes až tak zas nenadchýna XD . Stále mám rada toto anime a aj budem mať rada pretože boli to moje začiatky............yuki-yukata.blog.cz tu je blog Yuki je naozaj super staršne rada chodievam na jej blog tak sa určite jukni :)

5 Majklice†Světice Majklice†Světice | Web | 8. srpna 2016 v 8:21 | Reagovat

Už jenom z toho gifu vidím, že ta animace je otřesná. Znám to, spolužák se na to kdysi díval myslím, ale nikdy jsem to neviděla. Ale dafuq? Ty oči? A proč má seme tak malou hlavu?? :D

6 Bumbe Bumbe | 8. srpna 2016 v 22:47 | Reagovat

After ale these years I still stalk Your blog. I hope you are fine. I am kinda sorry about what happened, but I still think it was the best for you.
Hm. Next chapter of Bleach is the ending one. Kinda sad, isn't it?
~

7 Aya Aya | Web | 9. srpna 2016 v 19:26 | Reagovat

[6]: Hi, this was unexpected... Tbh I do the same but there're not many of new things, haha. Do you have new blogs or not at all?
Well, no, I am not, but thanks for the care. And I'm sorry too.
Fuck yeah, way too sad and I'm not ready for something like that, but what's even more sad are Ichiruki shippers still convinced that this mistake is gonna be canon? I'm 'bout to do an article like with Naruto when it's over, hopefully you'll share your thoughts as well.

8 Bumbe Bumbe | 9. srpna 2016 v 20:28 | Reagovat

No, I don't have blog anymore. I tried a lot of times, but am just too lazy.
Kinda glad it's over tho. Way too many chapters. I was bored like year ago and now am just pushing myself to read more.
Ichiruki is like faux pas for me, never shipped them, like, what about Renji? And I do not really think that Tite Kubo is going to ship Ichigo with someone. Well, we will see.
I dub am gonna like the last chapter, but am going to comment your article for sure anyway.

9 Mizu Mizu | 14. srpna 2016 v 14:33 | Reagovat

Parodie na Noragami… Anatomická deskriptiva… (ty rozměry mě dostávají naprosto pokaždé). CO to sakra je s tou cenzurou?! :DDD LOL tohle nee… tohle fakt nee, ta cenzura :‘DDD Ta recenze byla naprosto úžasná (hlavně to zpracování obrázků :D)! Ale na anime se asi nepodívám, vizuální stránka je děsivá a jelikož mi hodně vadí design ukeho, tak bych to asi nezvládla (ty oči jsou už moc, sorry not sorry).

10 Aya Aya | Web | 14. srpna 2016 v 15:13 | Reagovat

[3]: Jsem velmi ráda, že se líbil. :D Můžeš být hrdá na to, že jsi jedna z mála, která to tak statečně přežila a ještě si to užila. :D A děkuji za přečtení!

[4]: No, yaoi anime moc není, což je škoda, tak se ani nedivím. :D Díky za ten link!

[5]: Už jen z principu to stojí za to vidět, protože zážitek je to unikátní. :DDDDD Semeho malá hlava je to poslední... :D

[8]: I agree, this arc is boring and not good written but the thought that there won't be new chapter each week in the future makes me very empty and sad, eventhough I pushed myself to read as well. There's this terrible shipping war that was not since Naruto, maybe this one is even worse, since Naruto was always more obvious? Or not? Just saying that Ichiruki fans are brainless beats.:DDD (I experienced a lot about Ichiruki on the interent tho)

So I'm kinda exciced for the final development and stuff! I still believe that the only real & true paring with Icchi is him and his hand.

[9]: :DDDDDDD Jsem ráda, že se ti článek líbil a děkuji za přetčení! Snad jsi neměla psychickou újmu z představení tohoto anime... :') Hlavně díky za ocenění screenů. :D Zcela chápu, toto anime je vyloženě pro experty. Dá se věnovat čas a námaha lepším titulům, tedy mangám, které přinesou příjemnější požitek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.