4.1 | jaro 2016

30. srpna 2016 v 9:50 |  ✿ anime & manga update

#bnha #bungou_stray dogs #joker game #kiznaiver #kabaneri #sakamoto

Jarní sezóna letošního roku pro mě byla velmi pestrá, co se žánrů týče, a sama si myslím, že to se s jarními anime většinou tak úplně nestává... Na druhou stranu, jakmile se dostanete ke konci článku, fakt o rapidním rozmnožování homo-subtextu (a ne jenom toho mužského tho) vás nechá ledově chladnými. Článek pojednává o finálním shrnutí mé poslední dokončené sezóny, na niž při vycházení vyšly první dojmy (je však chudší o dva tituly, kterým se budu věnovat sólo. snad. někdy.) Bez spoilerů!Boku no Hero Academia | 13 | Bones

Nejočekávanější anime sezóny a samotné Jumpovské dítě za sebou nechalo zřejmě nejsilnější odezvu a za mě prosím právoplatně. Po pokládání si hlubokých filozofických otázek, je-li již shonen mrtvý či ne mé vyhaslé srdce bylo navráceno na tu správnou nakama cestu! Aspoň pro teď... Již nebudu dlouze omílat mé superhrdinovské pochyby po vyčerpávajícně probádaném tématu v OPM, ale BNHA na mě skutečně dobrý první dojem neudělalo. Přišly na mě obavy, že chlapecké slzy, touha po velkých věcech a záchranářství mě poznamenalo na tolik, že toto lehce Amerikou zavánějící dílo ve mně zanechávalo spíše nemilou pachuť. Midoriyovi sny, dřina a píle byly nicméně nakonec silnější a já po hlavě opět spadla do starého (vlastně nového) dobrého šónenu!

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/46/33/46/4633462242ee5494bad989b54d7d4c11.gifMidoriya Izuku má sen, a jaký sen - chce být hrdinou! V tomto světě to však vypadá takto - většina populace od jisté doby žije s nějakou typickou super-schopností, ale je jen na onom člověku, jak se ji rozhodne využívat, samozřejmě ty špatné kriminálníky odchycují nadaní klaďasové, v jejichž čele stojí unikátní superhrdina All Might! (smelling OPM there? I am tho) Tzv. Všemocňák (czech is top 2k16) je Midoriyovým oprávněným idolem. Nicméně háček tkví v tom, že Midoriya náleží do té nicotné menšiny lidí, jež žádnými schopnostmi od přírody obdařeni nebyli - je tzv. netalentovaný. Avšak setkání s jeho idolem mu naprosto změní život, a tak se cesta našeho protagonisty odebírá do střední školy, odkud vycházejí ti nejslibnější hrdinové!

http://66.media.tumblr.com/7d22a8cfba1d41535802fffb17a6a7e7/tumblr_o91yvc9UOh1rc8aawo3_r2_540.gif

Zadržuji slzu - yeah, this turned out to be kinda good. :') A byly to právě počáteční slzy, bromo no bromo feelz a FEELZ, které si mě tu vřele získaly. Postavy pro mě byly příjemným překvapením, především co se jejich psychologického vývoje týkalo. Děj se po čase odvrátil k pořádné akci, která mě nakonec přikovala ke sledování. Zpracování soubojů se mi překvapivě velmi líbilo a dobrou zprávou je, že se velice brzy dočkáme pokračování. Adiovizuálně je to navíc 👌! Nic víc dodávat nepotřebuji a toto anime je pro mě vrcholem jarní sezóny ve zpracování i odezvě a třeba zaujme i někoho dalšího.Bungou Stray Dogs | 12 | Bones

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/13/15/f8/1315f8125678ad6bd02fb610127987db.gif


Toto anime je naprosto příšerné, ale ze silně ironických důvodů jsem jej bez otázek dokoukala, protože síla fandomu, který jej obklopuje, mě patřičně děsí. Tedy táži se, z jakého důvodu je tento odpad oblíbený, i když já sama mám nevhodné fetiše a nebude je radši rozvádět. Mé dojmy se od počátku za žádnou změnu nezměnily a potěšilo mě, že odpad od počátku do konce zůstal odpadem, i když Atsushiho vývoj tomuto tvrzení lehce odporuje, nicméně na podzim má skutečně vyjít další sezóna a já se směju a pláču zároveň, protože na ni beztak budu koukat. Tento vývojově apatický tragéd je jakožto anime na hranici druhé a třetí třídy, kdyby však neměl obrovskou reklamu kvalitnějšího studia jako je Bones (stejně jako BNHA ▲) či pětihvězdičkové obsazení, které se skládá z Kamiyana, Miyana, Hosoye, Ono Kenshoa, Sakuraie a dalších.

Atsushi je albínský chudáček, jehož vykopnou ze sirotčince. Nicméně pod jeho smooth pokožkou se skrývá aura bílého tygra (literally), do kterého se umí přeměnit a který má brutální sílu a po kterém taky jde mafie protože why not. Anime pracuje jako Hamatora (lol what a bad choice for copying) - mezi lidmi se vyskytují jedinci s čarovnými skilly. Samozřejmě jsou tu ti dobří (dektektivní agentura, která se Atsushiho ujme, naverbuje jej a ochraňuje) a bad guyz (již zmíněná tzv. Port Mafia plná lidí s komplexy). Nic víc vědět nepotřebujete, protože ty trapné a klišoidně končící souboje si s trochou důvtipu budete umět představit. Humor je trapně špatný, z čehož komedická stránka naprosto padla. Charaktery jsou nudně, nuceně a otravně zpracovány a na Dazaiovi nebylo nic zajímavého, protože on, i celé anime je prokouknutelné nepozději od třetího dílu.

Jak už jsem jednou říkala, anime se i tak bere přehnaně vážně a doslova si hraje na velkého pána. Bez reklamy by o toto dílo nikdo se špetkou vkusu ani nezakopl a je ho strašná škoda. Animačně je totiž docela pěkné. Ale pokud mi chcete udělat radost, neztrácejte s ním čas s rizikem, že by se vám na tom nedej bože něco zalíbilo. Meh.Joker Game | 12 | Production I.G

Právě jste se dostali k nejtajemnějšímu kousku, se kterým I.G rozehrálo v této sezóně velkou hru (doslova), se kterou přišlo i mnoho obav, zklamání, či hříšného potěšení. Mysteriózní příběh začíná s ohříváním konfliktu před vypuknutím druhé světové války a císářské Janponsko začíná vytvářet radikální zákroky za zády světových mocností, mezi kterými se doposud neumělo velmi efektivně pohybovat. Je však nutno dodat, že veškeré odkazy jsou pouze fikce (pro zachování jisté úcty tho), i když je naopak velmi zřejmé, kam leckdy toto historiské anime mířilo a dle mě to I.G zpracovalo dost dobře, i když zcela po svém! (Nepletu-li se, pro Japonsko je 2. světová velmi citlivé téma, tak je vůbec fascinující, kam s JG až zašli a je efektivní si zde všímat sebekritických detailů a odkazů.)
https://68.media.tumblr.com/6156dc58f51739921cf26bc2cf545666/tumblr_o5bs8uuZRY1uc5um9o6_400.gif

Hlavní postavy tvoří 8 tajemných mužů, jejichž nový život začíná v okamžiku, jakmile se rozhodnou pro riskantní povolání špiona. Z jakého důvodu? K lásce pro svoji vlast? Nebo snad ze sobeckosti či ješitnosti? To se divák nikdy nedozví, stejně jako spoustu dalších osobních věcí, v tomto anime totiž poznáme, jak je existence špiona pomíjivá, a přesto naprosto zásadní v národním, ba i celosvětovém měřítku, a jakých razantních činů se jeden pomíjivý človíček může dopustit. Je dobré se dopředu připravit na to, že subjektivní záliba v nějakého špiona z tzv. D-Agency není příliš moudrá volba, protože z fanservisových věciček toho dostaneme minimálně. Toto mysteriózní anime vyhodí 8 odlišných mužů, jež pouze spojuje jeden výcvik a jedna šibalská karetní hra (Joker Game), do celého světa a sleduje jejich pohyby ve stínech, v temnotě a osamění. Zní to velmi romanticky, ale ani se nepokoušejte doufat. :)

Budete-li mít na tohle nervy, určitě vás to z historické ztránky nezklame (je však si třeba dát pozor na to, že jednotlivě zpracované epizody nejsou chronologické, tak je nutné se velmi soustředit). Je to kvalitní kousek, které I.G (které pořád zmiňuji, protože střílí anime jako je PSYCHO-PASS) nespackalo, jak jsem se obávala, nicméně je nutné si k němu vytvořit objektivní přístup a nadhled a soustředit se na jiné věci než na zapamatování si jmen našich hrdinů, která jsou stejně falešná, a proto nikoho nezajímají. Má sice chyby, ale omílání nezajímavých postřehů se po pár dílech celkem zlepší, a i když si nikdo nevšimne bílých Japonců v Anglii či Německu, animace je jinak velmi kvalitní, tak jsem nad tímto mávla rukou, protože všichni ví, jak se Japonci v anime zobrazují a nebudeme jim tedy toho tolik vyčítat, protože to trvá, trvalo a zřejmě se to v blízké době vůbec nezmění. Ze soundtracku na diváka nejvíce může zapůsobit OP a ED, které jsou zajímavé též vizuálně, a hlavně ending od skupiny MAGIC OF LIFE ♥.Kiznaiver | 12 | Trigger

http://pa1.narvii.com/6422/9f027a4273017f58eb0c7fdfc0821562059693ce_hq.gif


Toto dílo z počátku zabralo potenciální místo favorita a sezónní srdcovky. Na nový trhák od Trigger, které před nějakými třemi lety zavládlo s kontroverzním Kill la Kill, jsem se těšila jako na Vánoce. Ačkoli KLK mělo silný mínus ve sterotypním vývoji protkaném naopak silnými zvraty, obavu o toto anime jsem vůbec neměla a vložila jsem důvěru v Trigger, ačkoli jej považuji stále za spíše amatérské, nicméně se nebojí zajít hlouběji pod kůži. Název kizna sama pokládám jako slovní hříčku ze slovíčka kizuna, ve kterém má patrně původ. Příběh o poutech mezi dětmi, mladými lidmi, propojení emocí, přátelství, životů, které navzdory jejich vůli spojuje jistá implantovaná technologie v těle každého z nich. Cuklo mi oko, jakmile se ke mně dostal hejt s "druhým a dost bídným Kokoro Connect" a kvůli němu se na něj podívám, abych napsala opětovný hejt do prázdna. KyoAni plz shaddap.

Budu respektovat, že někomu se líbí charakterové zpracování v anime jako je Bungou Stray Dogs ▲, nicméně na mě hluboce zapůspobilo Kiznaiver jak z této, tak i obsahové stránky, když mi bylo hrozně. Symbolický podtext je klasicky hořkosladký. Anime je sice svým způsobem roztomilé, ale trochu líp, trochu vtipně, je trochu bláznivé, postavy jsou výjimečné a netradiční a rozhodně jiné, než by na člověka mohly už po desáté bafnout z rukou Kyoto Animation. Jsou zkrátka triggerovské. S vylíčením obsahu si není nutno lámat hlavu. Jedná se o celistvý příběh o divokém dobrodružství několika naprosto odlišných spolužáků, kteří by se sebou za jiných okolností ani nepromluvili. Je to anime emotivního charakteru a časem zabrousí i do romantiky. Velkým zklamáním pro mě však bylo rozlousknutí 'canon' párování, které bylo vyloženě hořké a já se ujistila, že moje vnímání je o 180° jinde než u Japonců (WOULD YOU JUST STOP FUCKING WITH MY POOR LITTLE NICO SHE DESERVES BETTER AND THAT EMOTIONLESS BITCH SHOULD HAVE JUST DIED OK).

I přes značné subjektivní zklamání jsem tento titul neodsoudila, protože pro mě v této sezóně znamenal nejvíc a pravděpodobně se k němu ještě někdy vrátím.

http://67.media.tumblr.com/cf34d67628270d26cc309f831e864c7e/tumblr_o7wbidal4d1rxf627o2_540.gif

▲ things out of context are such a mistakeKoutetsujou no Kabaneri | 12 | Wit Studio

Wit Studio je witty as fuck, když až zneklidňujícím způsobem zkopírovalo námět Isayamova díla Attack on Titan (進撃の巨人), na jehož adaptaci se mimo jiné také podílelo? Zkráceně se tento příběh odehrává v pozdější etapě samurajské éry, konkrétně v rozmezí největšího japonského ostrova (maybe). Lidé se se svými technickými znalostmi skrývají před hrozbou smrti (doslova) pod vysokými, pevnými zdmi obehnanými kolem měst. Spásu, nebo snad i konečnou jízdu představují ohromné obrněné vlaky, které jsou to jediné, před čím lidé mohou krvelačným mrtvolám uniknout.
http://68.media.tumblr.com/7bafe2f46edce451f2438589e2d7e316/tumblr_o5am2bC26a1sfqz8qo1_540.gif

▲ na rozbor podobnosti s shingeki no kyojin bohužel není místo, ale bude-li mít někdo zájem, soukromě se mu věnovat budu; paralely jsou v textu zvírazněny jako hinty, nicméně bude jich ještě tolik, že na to vlastně seru ((sorry if u blind or something #50shadesofgray))

Hlavní protagonista je minimálně o dvě třídy horší Eren (a to už je co říct, can u feel me), který se pokouší spasit svět, jakmile projde hair evolution. K němu se přidává poněkud zajímavější hrdinka s bratrským komplexem ((hi)), která do anime přináší už velmi atypickou atmosféru animační vizuality 90. let. Ona a on mají něco společného - nejsou ani lidi, ani mrtvoly, jsou od každého kousek a říkají si kabaneri, což je vymyšlený termín od japonského kabane, významově mrtvola či co. Záporák je naprosto tragický fancy bishie onii-chan shojo gay princ (dabuje Miyano-tan) & Yukina-san má backstroke for days, nic víc vědět nepotřebujete.

Kromě již zmíněného staromódního designu postav, který se ukázal být fakt rajcovně creepy (don't mind me but those eye... I just can't...), je animace, ač relativně vydařená (scenérie 👌👌👌), opět kopií vy víte čeho dokonce i pohybově - v bojových scénách. Nicméně to a fascinující OST byly to jediné, co anime držely sotva na hladině. Charaktery jsou bohužel naprosto otřesné, odporně scénáristicky provedené aspoň co se hlavních postav týče a klišeidní závěr mě nechal nesvou. Líbilo se mi to jen do určité míry.

https://67.media.tumblr.com/de5679144acab266837225a8c4a4d92b/tumblr_o6s55pNUAI1tq05e1o2_540.gif

důležité poznámky pro fanouškySakamoto desu ga? | 13 | Studio Deen


https://68.media.tumblr.com/0b9316a70d33d575eed0ac5d6c0dda38/tumblr_o5dejh7dF01t96soyo1_500.gif


Ew. První ze dvou dýnovských anime, a to druhé tu už nebude, protož je jím Super Lovers. A Sakamoto je prostě ew. Ale taky je cool, cooler, COOLEST. THIS SHOW IS either WHAT THE FUCK or GOD HELP, there's no between. Opět vyšel žánrový klenot aneb parodie na parodii parodie, což se vyobrazuje úplně ve všem, kam se toto dílo vydá. Je to dobře či ne? Spíše záleží na tom, co divákovi sedne či jak moc vratká kolena má či co vydrží. Někdy je to až moc, jindy zase příliš málo.

Sakamoto nastupuje do prvního ročníku střední školy a hned v první den ve svojí nové třídě rozpoutá hotové peklo! Je relativně normální, přitom nejenom dívky z něj mají vlhké kalhotky (ANO ATSUSHI, MLUVÍM O TOBĚ) a ti zbývající chlapci, kteří nejsou posledlí nenávistí vůči němu, se mu taktéž snaží dostat pod kůži, pokud jej však nemají za nedosažitelnou modlu. Mrknutím oka je jménoho tohoto chlapce známé po celé škole, stává se legendou. Je decentně pohledný. Jeho ojedinělou image dotvářejí černé obroučky. A jeho každodenní, avšak přece jen jistým způsobem výstřední akce (zpracované velmi smooth způsobem) se na této škole zapíší do historie. Jak tento chlapec přemýšlí však zůstává záhadou i nám ve 3D světě, nicméně zde máme náhled na jeho dobrodružství, které se zvrhá do silně patrného homo světa. #gayforsakamoto

Příběh popisuje celý jeden rok a scény jsou výhradně skečovité (události však navazují). Humor & požitek je sice kolísavý, nicméně mě Sakamoto požitkově uspokojil naprosto minimálně, až na velmi ojedinělé věci. Kresba je spíše reálná a hudbu klasifikovat úplně nedokážu, nicméně svojí bizarní atmosférou vynikajícně anime vystihla. Máte-li megane kink, nepokoušejte štěstěnu!


důležité poznámky pro fanouškyRelativně vydařené jaro tedy nadobro skončilo (tedy pro mě bude nadobro uzavřené, až dokončím své plány se Super Lovers a Magi spin-offem). Shrnutě se dle mě vyplatí pozornost rozptýlit takto:
  1. věnovat pozornost aspoň pasivně - Boku no Hero Ac., Joker Game, (Sinbad no Bouken)
  2. zariskovat - Kiznaiver, Sakamoto, (Kabaneri), Super Lovers
  3. raději zapomenout - Bungou Stray Dogs, Kabaneri
Jaké máte dojmy z jarní sezóny vy?


Více:
  • Super Lovers
  • Magi: Sinbad no Bouken
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 beepinka beepinka | Web | 1. září 2016 v 13:22 | Reagovat

Skvělý článek! Já anime teď nesleduji:/ nicméně jsem si to celé pročetla a musím říct,že nejvíce mě zaujalo Sakamoto desu ga? Okamžitě jsem si to napsala na můj seznámek...,takže když budu mít někdy čas,tak to zkusím. :) Pak se mi ještě docela zalíbilo Kiznaiver,protože to zní docela zajímavě. Na druhou stranu Koutetsujou no Kabaneri se určitě vyhnu..kopírovat SnK...fakt pecka jako:D.

2 Dee & Hikari Dee & Hikari | Web | 9. září 2016 v 19:18 | Reagovat

Skvělé recenze! ^^

3 Reita-chan Reita-chan | Web | 11. září 2016 v 16:13 | Reagovat

Skvelé recenzie :D nevidela som ani jedno z týchto anime a to asi preto že to nieje môj šálok kávy ale článok je super :D momentálne nesledujem žiadne anime ale neskutočne sa teším  na anime Yuri !!! on Ice :D

4 Aya Aya | Web | 15. září 2016 v 19:56 | Reagovat

[1]: No, je to risk, nejsem si jistá, že se ti Sakamoto bude líbit, ale proč to nezkusit~ Naopak Kiznaiver ti vřele doporučuju, podle mě by ti to mělo padnout do noty! :3 Koutetsujou není úplně tak špatně koncipované (protože kopíruje SnK lol), ale dalo by se o něm debatovat fakt dlouho. (SnK je scénáristicky a hlavně charakterově asi 10x silnější. :D)

[2]: lol thanks

[3]: Yaoi!!! On Ice bude 👌 Budu však plakat, pokud odfláknou animaci. :D

5 Reita-chan Reita-chan | Web | 16. září 2016 v 19:04 | Reagovat

[4]: Ja tiež sa toho bojím ale ako pozerám trailery na to anime tak to bude celkom fajn no uvidíme vo finále že ? XD

6 Aya Aya | Web | 16. září 2016 v 20:00 | Reagovat

[5]: To ano, reklamní věci mají reprezentovat, proto taky narvou nejvíc prachů do toho, aby nějak vypadaly při té reprezentaci či dokonce prvním díle. A zbytek prostě nějak dopadne... :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
č l á n k yn a v i g a c em a i l b o xa n i m e & m a n g ab l o g r o l l
vzkazy určené pro komentáře, které nesouvisí se články a jinak budou smazány
rozcestník obsahující odkazy na tituly vyskytující se na blogu, recenze, updaty s novinkami a postřehy a další, postupně se
aktualizuje
seznam blogů, které navštěvuji, postupně se aktualizuje, více

pár slov o přispěvatelce, postupně
se aktualizuje

měsíční zápisy do deníku formou
kalendáře s fotkami, informativní

historie všech článků blogu chronologicky dle data vydání