2015 ▌OWARI NO SERAPH

22. dubna 2018 v 9:50 |  ✿ za tuhle recenzi bych si dala pár facek


SERAPH OF THE END | 終わりのセラフ
autor: T. KAGAMI (příběh) & Y. YAMAMOTO (kresba) | WIT STUDIO
rok vydání: manga - 2012 | anime - 2015
žánr: shonen | nadpřirozené, akce, vojenské drama, shonen ai
počet epizod: 12 ▼ | druhá série ▼ | speciály | OVA | film


Po sléze co záhadný virus začně mýtit lidstvo, přeživší děti spadají
do otroctví pod nadvládu krutých upírů.Ti mladým lidem na oplátku
za jejich krev nabízejí údajnou ochranu, možná snad i spásu.
Má tento svět vůbec nějakou budoucnost?


P Ř Í B Ě HJeště před apokalyptickou zkázou světa se osmiletý chlapec Yuuichiro dostává do sirotčince Hyakuya, kde naváže silné sourozenecké pouto se skupinkou dětí. Jakmile smrtící vir začne vyhlazovat veškeré obyvatelstvo starší třinácti let, děti se dostávají do zajetí upírů. Odchovaní k tomu, aby upírské populaci dávali pouze krev, se jednoho dne chlapci Yuu a Mika se svými malými sourozenci pokusí uprchnout z tohoto krutého světa otroctví, přestože normální svět, ve kterém dříve žili, již neexistuje. Tento plán ovšem nevyjde, neboť jediný živý při útěku z upírské pevnosti vyvázne hlavní hrdina Yuu.

Yuu se snad jen zázrakem dostává do rukou lidské japonské armády, která mu poskytne nový domov. Plný pomsty a bolesti je připraven obětovat cokoliv a vyhladit celé upírstvo, které mu vzalo jeho jedinou rodinu. Nicméně nic se nevyvíjí tak, jak by bylo očekáváno.


D O J M YPo velmi dlouhé době zde vítám všechny čtenáře u nové anime recenze, kde si již můžete všimnout nové stylizace, kterou jsem před několika týdny na blogu zavedla a budu ji používat i v nedaleké budoucnosti. Jestliže mě sledujete na MALu, možná vás napadlo, jaká slibovaná recenze přibude, a tedy zrovna na tuto ne až tolik starou, ale stále relativně úzce populární sérii. Vlastně se recenze týká první i druhé řady, které ob sezónu vycházely téměř po sobě a přímo na sebe příběhově navazují. Důvody zhlédnutí tohoto titulu byly kromě jeho neopomenutelného populárního období i jeho koncept a zpracování, jež mě zaujaly.ano, všichi už víme,
že aya má ráda upíry,
ale ponechme tomu
dramatičnost.https://78.media.tumblr.com/0549fc9d1ed582e668d0c2f4b823995f/tumblr_p45urgZ3nO1wt1k1qo5_400.gifhttps://78.media.tumblr.com/57926fa3d70dc2cb2cc897125f0e5d5f/tumblr_p40h6hfQ6L1wt1k1qo2_400.gifhttps://78.media.tumblr.com/aa7ddb6bc86368887a68da8a46fac484/tumblr_p40h6hfQ6L1wt1k1qo7_400.gifTento titul bych tematicky charakterizovala jako něco mezi FMA a novějším Noragami, nicméně to neberte příliš vážně či závazně, neboť jsem ONS zhodnotila jako těžce podprůměrné dílo (viz statistiky níže). Zajímavým poznatkem po sléze pro mě též bylo zjištění, že autorem příběhu je nikoliv domnívaná žena, ale že mangaka Kagami Takaya je chlap vábící svým homosexuálním podtextem čtrnáctileté dívky na svůj thirsty příběh, který překvapivě vypráví v poněkud v ženském stylu. Kdo ví, kde tohle má ve skutečnosti kořeny, i když rozhodně stojím za tím, že rozbor díla by se měl dít na jedné vlně s rozborem autora, ale kvůli tomu, že jak materiálu, tak délky článku máme omezené množství, nebudeme to provádět. Ovšem Owari no Seraph na mě jako hlavní dojem zanechává, že je to dílo zpracované jako alegorie sexu v každé druhé scéně. Pokud jste s tímto dílem měli tu čest a hlavně jej sledovali s cílem pobavit se u akčních scén, tedy nevím, jak jste se tvářili, když vám byl servírován čistý BL podtext. A to ne jen tak obyčejný. Whoa. Just whoa.

První díl anime se velmi zajímavým stylem vyprávění věnuje prologu do díla, které jinak nemá hlavu ani patu, nicméně pokud znáte The Walking Dead, asi vás to úplně šokovat nebude. Příjemná je ponurá atmosféra vizuální stránky s malebně temnou kresbou pozadí (do té ovšem nezapadá kresba postav ani v BR kvalitě a divné to přijde asi jen mně, i když je to zřejmě umělecký záměr...?). Prolog má krvavé dramatické vyvrcholení a v zásadě nemá až tak nic společného s následujícími 23 díly. Samozřejmě všem dojde, že smrt blonďatého chlapečka až tak žhavá nebude, když se vyskytuje hned na plakátu a dalším fan materiálu. Kontrastní dvojice má svoje šťastné shledání a rozhodně z Mikovy strany nepůsobí dojmem znovu navázaného bratrství, if you know what I mean


you don't need to be yaoi a fan to say
this was the gayest moment of your life ▲
also did anyone say the old shotacon
perv reunion? ▲
no? ... um
tohle jsou real momenty z první
našla na tumblru vtipný edit ze
série druhé, jen to nemám kam
zařadit než sem :D appreciation
is welcomed ✌️
... druhá série je totiž více dynamická a
to sexual tension jsem si opravdu nevycucala
z prstu. honestly, things escalated quickly. ▲
KAM DÁVÁŠ TU RUKU! :D


Upírská tematika nelze zřejmě zpracovat bez kinků a cucfleků na krku (koho by to pak taky zajímalo, že), no on se tu ten sex sám nabízí (a ne jen v tomto díle). Rozhodně bych ale fetišizovaného Miku ve vysokých kozačkách nenechala jen tak samotného, protože Ferid se hodí do své vlastní kategorie taky. Mj. kromě nahlas nevyřčené sexualizace desetiletých chlapečků, která tu nikomu nepřijde divná, mi zde vadila notoricky slavná sexualizace japonských školaček, které vlastně nebyly úplně školačky, ale vojáci v sukýnkách. Excuse my fucking French but do you mean that? Just saying, ale tohle je naprosto degenerující, tematicky nevhodné a ničící veškerou vážnost, která tomuto příběhu ještě zůstává a je to další absolutní palec dolů.

you can't hide the gay w/ this

Možná to mělo ve skutečnosti rozpoutat dojem 50 na 50 vzhledem k uděleným rolím chlapcům a dívek, ale u mě se nestrefili ani do jednoho.


https://78.media.tumblr.com/70acd6d937a6919369f7007f369bd425/tumblr_owlkk5uhhm1w8ow8jo2_400.gifhttps://78.media.tumblr.com/03270ab3cbe9dad1759618b40f118775/tumblr_owlkk5uhhm1w8ow8jo3_400.gifhttps://78.media.tumblr.com/add3f668d338e9aaf3f72f28d01008d0/tumblr_owlkk5uhhm1w8ow8jo4_400.gifJak lze vidět, ústřední dvojice skutečně tvoří základ děje. Každopádně to ale neznamená, že je jim zasvěcen celý příběh. Mika se objevuje až po dlouhé době a mezitím dělá Yuu psí kusy na anti-upíří Akademii, kde má sexy ignorantského senpaie Gurena, který je mimochodem nejvíc fucked relatable postava , ale také partu lolitek (a tohoto růžovovlasého no homo borce), což mě přivádí k zajímavému tématu. Tyto postavy jsou tak neskutenčně otravné. Příběh je zpracován zle, a k tomu se ještě dostaneme, nicméně dojem kazí právě nepříjemné ukňourané charaktery, které buďto brečí, nebo křičí, nebo dělají strašné zvuky a asi bych ty dabéry uškrtila. Všichni kromě Yuua se snaží být nezdravě nad věcí, jenže Ayu to vůbec nezajímá. S elegantními upíry se nedá najít žádná soucitná filozofie a na druhé straně co člověk, to cringe. Za nejhorší postavu jsem ovšem vybrala přechytralou fialovovlasou Shinou, kterou jsem nemusela od prvnvího okamžiku, co promluvila. Ale Mitsuba, Makoto, Kureto nebo Crowley jí šlapají na paty, přestože se svými velkými charaktery snaží klátit svět kolem sebe.

Yuu v tomto cirkusu přesvěčuje všechny, ale především diváka, že všichni jsou jedna velká rodina, čímž teenagerští vojáci ztrácí na profesionalitě. Tato selanka se snaží vytvořit dojem Naruto-atmosféry, která z toho fakt nebude, protože toto hořké prostředí dokáže v jiných okamžicích být tak maximálně směšné.
S02E09, "shut up"


Owari no Seraph se jako téměř každé druhé anime podobného duchu bere strašně vážně. Ale není to Fullmetal Alchemist a nikdy nebude. Veškerá čest Arakawě-sensei za její nadhled a skvělý spisovatelský um a vyprávění vojenského příběhu. To se tomuto autorovi vůbec nedaří, snaží se o strašné espresso, které chce v zápětí zvrátit v typický arakawovský humor (což ona opravdu dělá a nemůžu říct, že mi to šlo ve FMA vždy po chuti), ale ty postavy jsou prostě tak špatné, že mě to ani nedojalo, ani nerozesmálo. Dynamika postav na mě působila docela strnule, ale možná v tom měla vinu i animace. Ovšem ve skutečnosti tak bylo ve finále celé flow příběhu, vůbec mě to nebavilo sledovat a necítila jsem ani v samozřejmých scénách žádné napětí (nebo jiné vhodné emoce). Už jsem to nemohla vydržet a poslední dva díly jsem sledovala ve zrychleném režimu, což jsem s anime nikdy nedělala.

Vystupuje zde další zásadní problém, a to dějový. Kromě znovushledání ústřední dvojice postrádá anime hlubší myšlenku. Tázala jsem se jenom proč? Není tu totiž žádný zásadní antagonista, což je možná velká chyba. Na konci druhé série stojí všichni proti všem a v zápětí pěti minut jsou pak všichni se všema. Ale kde je ten problém mi zůstalo nezodpovězené, protože toto anime je akorát problematic, ale jen problematic, rozhodně ne problematic fave.

Zde jsou relevantní otázky k nevydařenému dílu:
  • Proč není první díl/prolog konzistentní se zbylými 23 díly?
  • Proč se děj odehráva zrovna v Japonsku?
  • Proč upíři pouze evropské národnosti ovládají Japonsko?
  • Proč japonská armáda létá avenger vrtulníky a bojuje se zbraněmi z 19. století?
  • Proč se upíři a Japonci nenávidí?
  • Proč se zde vyskytla Hideneki scéna z Tokyo Ghoul: Odmocnina z fucking A, které vycházelo shodou náhod ve stejném půlroce? ... Dobře, na tohle možná odpovědět dokážeme.

Přestože se těch 24 dílů ukrutně táhlo a i v BR kvalitě nebyly postavy naanimované nějak krásně, dalo by se nad tím snad i mávnout rukou. Jenže v jedné z posledních scén se snad všichni autoři, co se na vzniku tohoto díla podíleli, dopustili naprosté fatální chyby v podobě příběhové zkratky ▼ a já jsem v ten okamžik vybuchla smíchy. :Dhttps://i.imgur.com/q4nK35K.jpg


Anime je ovšem ukonečno otevřeně a jeho (snad přímé) pokračování je zpracováno v manga předloze, kterou nezačnu číst ani kdyby mě měli zabít.

Provází mě nadále otázka, jak se tento příšerný upíří příběh dostal
do širokého diváckého repertoáru, který bohužel nekončí jen u vlhkých
čtrnáctek. Je to naprosto ztrozkotané dílo bez jediného kvalitního
rysu, který toto topic vlastně může velmi dobře a jednodušše
nabídnout, byť je upírství velmi staré i v anime průmyslu.

Upřímně, nečekala jsem od toho žádné další Stmívání, ale stejně
mě to zklamalo daleko víc, než jsem čekala, protože příběh ani
nevyužívá to, co má, naplno (tedy Mika x Yuu), a snaží se to vycpat
špatným repertoárem charakterů a ne až tolik promyšlenými
příběhovými zvraty.

Honestly, Guren, what the shit. (mood)

Vojenské drama je to s odřenýma ušima a vlastně jsem díky
tomu vyškrtla asi dvě fantasy anime ze svého plan to watch listu
(a další zřejmě budou následovat); už jsem dost stará na to mrhat
čas s podobnými bullshity. :D

Shortly, shonen ai bez vkusu.

Moje hodnocení: {3/10}

Příběh2
Animace6
Hudba7
Charaktery2
Požitek2
// fetiše jsou na špatném místě?, dobrý hudební doprovod a velmi dobře zpracované OP/EDs
// fetiše jsou na špatném místě, nedynamický příběh snažící se vyplnit romantické dobrodružství hlavních hrdinů prázdnými několikadílnými scénami, just špatný fanserviceNERIONICKY JSEM PŘEMÝŠLELA, JESTLI ZAŘADIT DO ŽÁNRŮ NA MÍSTO SHONEN AI SHOTACON. :D Ne fakt. Občas mi přijde, že ty žánry k seriálům strkají lidi, co to v životě neviděli, a pak divák naprosto nechápe, co mu tam naservírují.


Je zajimavé, že čtvrhodinové OVA o upíru Shahalovi na mě zanechalo daleko lepší dojem, než celý titul dohromady, přestože v něm hlavní postavy vystupují taktéž, i když ne v úplně zásadní roli. Nemůžu si odpustit další screenshoty, které se protentokrát strefily i do mého gusta. MAYBE NOT. :DDD
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 adís adís | E-mail | Web | 22. dubna 2018 v 10:13 | Reagovat

Tyjo, takové hodnocení jsem od tebe nečekala.

Jsem to sledovala hned v tu sezónu, kdy to vycházelo a všichni z toho byli paf. Teď, když se o tom někdo zmíní, je to strašnej shit (podobně i se SAO, což nepobírám, všichni z toho tehdy totiž byli pěkně na sračky).
Když tu tvou recenzi čtu, musím se smát. O autorech si toho moc nezjišťuji, ale myslím, že bych měla. A ty obrázky... jako no twl. :DD
Ano, mě to děsně žralo, jak furt si lezli do prdele a on je můj bráška a on je můj to a to... tudíž vznikl potenciální pár, že jo. Ale jako wow, no.
Přiznávám, jsou to už tři roky, takže už si nic skoro nepamatuju, ale až se někdy dokoukám na druhou sérii, budu zkoumat i takové detaily - což je zajímavé, jak to dokáží zpozorovat jiní. :D

2 Aya Aya | Web | 22. dubna 2018 v 10:44 | Reagovat

[1]: Wow, díky za přečtení a pěkný koment! :D Honestly, už čekám, jak se do mě pustí nějaký fanoušek OnS. Jako ono to je dílo, které svým způsobem uspokojí skupinu diváků,  na které je to vyloženě orientované, což je vlastně úplně v pořádku (od toho to existuje), to ale neznamená, že je to *průměrně dobré*, protože dle reálií to na těch 5-6/10 fakt nemá. :DD

Co jsem SAO viděla někdy kolem 2012/13, už tehdy jsem na to na blog napsala na mě docela nezvyklý hate, na který se mi ozvalo asi 5 úplně cizích lidí a začali mi hanit můj názor! :D Od té doby mě začalo bavit psát recence s fakt podrobným názorem a po těch 5 letech mám  neironicky furt chudit SAO rewatchnout a napsat ten hate ve vtipnější podobě. :D Myslím to fakt vážně, jen na to bohužel nemám čas (a zas tak mě to anime nebavilo, abych to teď spáchala), tak nevím, jestli to vůbec někdy udělám...

Já jsem teda OnS dokoukala včera, takže dojmy mám 100% čerstvé (přestože jsem to začala sledovat zhruba v únoru), on i ten delší ostup není špatný na ten názor, ono se to usadí. :D Ale když to máš s čím porovnat a máš ještě nějaký nadhled na tematiku, se kterou se to potýká, hned je jednodušší to zařadit a zhodnotit, jak to vyhovuje parametrům. Takže se nedivím, že v době vycházení to bylo fave jako skoro vše, než se to pořádně vybarví a rozloží všechny karty na stůl. :D

Co se toho shipu týče, viděla jsem nějaké ukázky z mangy a podle mě to není jen fanservice z autorovy strany... :D Určitě spolu Yuu a Mika asi ve finále neskončí jako manželé (kvůli japonským společenským konvencím :D), nicméně Mika je z něho fakt udělanej, a to ne ve stylu, v jakým byl Naruto ze Sasukeho, tedy existuje tam skutečně kromě silné rodinné lásky i nějaká touha (i když symbolicky převážně i po krvi). Faakt nevím, co se tím autor snažil říct, ale nevidím tam *jenom* fanservice, protože to sám páruje. :D

Upřímně se na tu druhou sérii vykašli a podívej se na něco jiného. :D

Co se detailů týče, ovládám to na velmi obecné úrovni, ale zřejmě se tomu dá naučit. Záleží jak divákovi sedne téma apod.^^

3 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 23. dubna 2018 v 19:03 | Reagovat

Pamatuju si dobu, kdy to bylo strašně populární a všichni o tom mluvili a sledovali to. Pak se po tom naštěstí slehla zem. Ale to třeba po SAO taky, třeba je to osud těchto typů populárních anime.
Vlastně si ani nejsem jistá, co mě donutilo tuhle věc dokoukat. Možná si tak trochu ještě pamatuju Gurena, že mi asi jako jediný nevadil. Ne, že bych si jej nějak oblíbila, ale on mi prostě nevadil :D
Ty otázky jsou dobrý, asi bych je poslala autorovi, ať se vyzpovídá :D

4 Bonito Bonito | Web | 25. dubna 2018 v 2:45 | Reagovat

prvá séria mi prišla výrazne slabšia od druhej, v tej sa mi pozdávala prvá ep a potom to už išlo nejako dole vodou ale druhá séria to zachránila a no snad bude pokračovanie :D

5 Aya Aya | Web | 29. dubna 2018 v 10:08 | Reagovat

[3]: Mě děsí, když dneska ještě někdo štěkne po SAO, a že takových lidí je. Já vlastně taky nevím, co mi dalo sílu to dokoukat. :D Naprostá ztráta času, každopádně aspoň to vím na jistotu, že jsem o nic nepřišla. :D Děkuji za přečtení!

[4]: Máš pravdu, jela strašně pomale a nic moc extra se tam nedělo, druhá měla daleko lepší flow! :D To by mě zajímalo, jestli pokračování někdy bude (ale snad ne :DDD)). Děkuji za přečtení!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.